Sitemize Hoşgeldiniz!

  Müşteri Hizmetleri

  Gönderim ve Teslimat

  Satın aldığınız ürün/ürünler anlaşmalı olduğumuz kargo firması tarafından size teslim edilecektir. Satın aldığınız ürün/ürünler kargoya verildiğinde www.mobisu.com tarafından email ile bilgilendirileceksiniz. Seçtiğiniz ürünlerden herhangi birinin stoklarımızda bulunmaması durumunda Müşteri Hizmetleri tarafından email ve telefon ile bilgilendirileceksiniz.

  Stoklarımızda mevcut olan ürün/ürünler İstanbul içi 1 iş günü, İstanbul dışına da 3 iş günü içerisinde adrese teslim edilir. Oluşan özel durumlarda (olağanüstü hava şartları veya ulaşım problemleri gibi) ürünlerin teslimat süresi hem İstanbul içi için hem de İstanbul dışı için 2 iş günü süresini aşabilir. Bu gibi durumlarda Müşteri Hizmetleri sizinle irtibata geçerek bilgi verecek ve ürün/ürünlerin iptal edilmesi durumunda ürün/ürünlerin bedeli, ödeme Havale/EFT ile gerçekleştirildiyse ilgili banka kartına, kredi kartıyla gerçekleştirildiyse kredi kartınıza iade edilecektir.

  mobisu.com sitesinden yapılan alışverişlerde kargo ücreti aksi söylenmedikçe firmamıza aittir. Fakat belirli dönemlerde firmamız tarafından sabit kargo ücreti uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu durumda ödeme bilgileri sayfasında siparişinize ait kargo ücretini görmeniz mümkündür. Kargo ücreti alışverişiniz ile birlikte tahsil edildiğinden kapıda ödemeli siparişleriniz haricinde kargo şirketine herhangi bir ödeme yapmayınız.

  Kapıda ödeme seçeneği ile verilmiş olan siparişlerde gönderi öncesi müşterilerimizden telefon ile teyid alınacaktır. Kapıda ödeme seçeneğinde ödemenizi sadece nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  Sipariş ile ilgili faturanız size paketiniz ile birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması tarafından teslim edilecektir.

  Kargo yetkilisi, siparişi veren kişinin kimlik kartı ibrazını görmeden, ürünü hiçbir şekilde teslim etmeyecektir.

  Ödeme yapmadan önce kargo elemanından, kimlik ibrazı isteme hakkınız vardır.

  Siparişinizin kargo durumunu, siparişiniz kargoya verildikten sonra www.mobisu.com tarafından size iletilen “Kargo Takip Numarası” mailindeki takip numarası ile kargo firmasının web sitesinden veya telefon numarasından öğrenebilirsiniz.

  Sevkiyat tarafınıza teslim edildiğinde kargo yetkilisi önünde kargonuzu açıp kontrol ediniz. Eğer üründe/ürünlerde herhangi bir zarar varsa kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü/ürünleri teslim almayınız. Ürünü/ürünleri teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olursunuz. Kargo yetkilisi görevini yerine getirdikten sonra ortaya çıkabilecek hasar, kırık gibi durumlardan müşterinin sorumlu olduğunu ve bunların iade veya ayıplı mal şartlarını bozduğunu unutmamalısınız.

  Gizlilik ve Güvenlik

  Gizlilik Güvencemiz

  Çekirdek Aile Üyeliği kapsamında bizimle paylaşacağınız tüm bilgiler, Mobisu hizmet kalitesi ve güvencesi altındadır. Mobisu kurulduğu 2007 yılından bu yana mekanlarında kayıt olan müşterilerinin verilerini büyük bir titizlik ve gizlilik içinde korumaktadır. Aynı hizmet yaklaşımı, keyifli ve güvenli bir alışveriş rahatlığı için web üzerinden de sunulmaktadır.

  www.mobisu.com siteleri ticaret anlayışı ve müşteri odaklı hizmet felsefesi ile, online alışveriş işlemleri gereği müşterilerden aldığı kişisel bilgilerin (aile isim, adres, e-mail, telefon, faks, alışveriş listesi gibi bilgileri) gizliliği konusunda, müşterilerimizin bilgi veya onayı dışında ya da yasal yükümlülük altında bulunulmadığı sürece herhangi bir şahıs, kurum ve kuruluş ile söz konusu bilgilerin paylaşılmayacağını taahhüt eder.

  Müşterilerimizden aldığımız bilgilerin tamamının ve www.mobisu.com sistem altyapısını ve internet sunumlarının en yüksek güvenlik seviyesinde korunması amacıyla RapidSSL güvenlik programı kullanılmaktadır.

  Kişisel bilgilerin güvenliği

  Sitemizi sadece gezmek istiyorsanız herhangi bir kişisel bilginizi bizimle paylaşmak zorunda değilsiniz. www.mobisu.com hizmetlerinden yararlanmak istediğiniz zaman Çekirdek Aile Kulübümüze üye olmanız ve üyelik formunda istenen bazı kişisel bilgilerinizi bizimle paylaşmanız gerekmektedir.

  www.mobisu.com vermiş olduğunuz tüm kişisel bilgilerinizi gizli tutar. Ürün satın alınması içeren alışverişlerde ürünü teslim edebilmek için ve bazı hizmetlerimizden sizi haberdar edebilmek için formda yer alan tüm bilgilerin doldurulması zorunludur. Bu bilgiler ve online alışveriş sırasında girdiğiniz teslimat ve fatura adresleri sistemimizde saklanmaktadır.

  www.mobisu.com kullanıcılardan derlediği kişisel ve hassas bilgileri kullanıcı onayı olmaksızın üçüncü şahıslarla paylaşmamayı ve hiçbir surette kötüye kullanmamayı taahhüt ve garanti eder.

  İade ve Değişim

   Arızalı Ürünler ve Garanti

  www.mobisu.com münhasıran ithalatçısı olduğu ürünlerde, yasaların belirlediği çerçevede üretimden kaynaklanan hatalara karşı 2 yıl kullanım garantisi vermektedir. Bu ürünlerle ilgili tespit ya da şikayet için arızalı/sorunlu ürün tanımı ve  üretimden kaynaklanan bir arıza tanımı orijinal paketinden çıktığından itibaren arızalı olanlar ya da 7 gün içinde kullanımdan kaynaklanmayan bir hata nedeniyle çalışmama durumuna geçen ürünler olarak yapılmıştır.

  İthalatçı firma garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için www.mobisu.com'a gönderilebilecek bu ürünlerin, teslim tarihinden itibaren ilk 7 gün içinde gönderilenlerin kargo giderleri www.mobisu.com tarafından karşılanacaktır. İadesi yapılacak olan ürünler, firmamızın çalıştığı kargo şirketleri tarafından bize ulaştırılmalıdır. 7 günden sonra gönderilenlerin kargo ücreti ALICI’ya aittir.

  Mobisu'nun bulunduğu İstanbul ilinde arızalı ürünü, incelenmek üzere orijinal ambalajı ve satış faturasıyla birlikte firmamıza teslim edebilirsiniz.

  Arızalı ürün işlem prosedürü

  Arızalı ürünler ile ilgili işlem prosedürü aşağıdaki gibidir:

  a. Arızalı ya da sorunlu ürünler www.mobisu.com tarafından teslim alınır, şirket kayıtlarına işlenir.

  b. Ürünle ilgili hata tespit edilir, eğer teknoloji ürünü ise ve belirgin bir hata varsa teknoloji sağlayıcı tarafından test edilir.

  c. Teknoloji ürünü değilse, teknik servise incelenmek üzere gönderilir. En geç 5 iş günü içinde teknik servisten gelen bilgilere göre müşteriye haber verilir.

  (telefon veya e-posta ile)

  www.mobisu.com arızalı veya sorunlu ürünlerin iade işlemlerinde 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder ve bu tür ürünler 7 gün içerisinde yenisiyle değiştirilebilir ya da tamamen de iade alınabilir. Tüketicinin destek@mobisu.com ye yazılı başvurusu ile başlayacak bu süreç, ilgili ürünün firmamıza ulaşmasını takiben en geç iki hafta içinde sonuçlandırılacaktır.

  Arızalı ürün garantisi kullanım hatasından (kırma, bozma, düşme sonucu kırılma, yanlış montaj, yanlış kullanım, yanlış pil, vb) kaynaklanan sorunlar için geçerli değildir.

  Genel İade Şartları

  www.mobisu.com'da satılan diğer tüm ürünler, Türkiye ithalatçısı ya da üreticisi olan firmaların garantisi altındadır. Müşterinin şikayeti halinde, orijinal paketi ile birlikte ürün ithalatçı ya da üretici firmaya gönderilerek cevap talep edilecektir. Her ürünün orijinal ambalajında üretici ya da ithalatçı firmayı gösteren bilgiler yer almaktadır. Üçüncü parti firmalardan gelecek cevap süreleri ve sonuçları farklı olabileceğinden, bu konuda www.mobisu.com sorumluluk kabul etmemektedir.

  Yukarıdaki süreç içinde ürünün yetkili firmaya gönderilmesi sonrası; özellikle teknoloji ürünlerinde test aşamaları ve teknik sorunun tespiti, üründen ürüne değişiklik gösterebilmekte olup , sonuç iki ile dört hafta arasında alınabilmektedir. Bazı hallerde sorunun durumuna göre bu sürenin dört haftayı aştığı da görülebilmektedir.

  Müşteri memnuniyeti ilkeleri çerçevesinde www.mobisu.com, kullanımdan kaynaklanan arızalı ürünleri teknik servis kontrol ve tamir için bir hizmet bedeli karşılığında işlemleyebilmektedir. Bu tür bir talebiniz olduğu takdirde, destek@mobisu.com'a yazılı başvurmanızı rica ederiz.

  İade prosedürü

  www.mobisu.com yasaların gerektirdiği çerçevede, ürünleri ile ilgili iade kabul eden bir alışveriş sitesidir. Genel olarak satın aldığınız ürünleri tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde neden belirterek iade edebilirsiniz.

  Sipariş iptali online olarak irsaliyeli fatura kesilene kadar her zaman yapılabilecek olup, iadeye girmemektedir. Faturası kesilen ürünlerin müşteriye teslimden önce iptal edilmesi halinde kargo şirketi ile ilgili takip www.mobisu.com tarafından yapılacaktır.

  Satın alınmış ve teslimi yapılmış ancak kullanılmaktan vazgeçilmiş, yani cayma hakkı kullanılacak ürünler ile ilgili iade koşulları Satış Sözleşmesi'nde de yer alır ve aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

  - Genel olarak satın aldığınız ürünleri tahrip etmeden, kullanmadan ve ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde neden belirterek iade edebilirsiniz.

  - Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesair şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez.

  - İade, orijinal ambalaj, orijinal irsaliyeli fatura ve orijinal hediye değişim kartı ile yapılmalıdır.

  - Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

  - İade şartlarına uygun durumlarda yapılan bu tür gönderimlerde kargo ücreti ALICI tarafından ödenecektir.

  Özel Ürünler

  Bazı özel kategorilerdeki ürünler için yukarıdaki maddelere ek olarak aşağıdaki uyarıların da dikkate alınması gereklidir:

  - Elbise/ayakkabı gibi giyim eşyalarında ürünün etiketinin kesilmemiş/çıkarılmamış olması ve ürünün giyilmemiş olması esastır.

  - DVD/VCD ve  Müzik CD/Kaset  ürünlerinin arızalı olması durumu dışında, ambalajı açılmış ürünler hiçbir şekilde iade edilemez, değişim yapılamaz.

  - Yazılım: Ambalajı açılmış veya lisans anlaşması alınmış hiç bir yazılım ürünü iade edilemez.

  - Bilgisayar ve her türlü elektronik ürünler : Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen özellikler ve fonksiyonlardan herhangi birinin eksikliği durumunda ürün, resmi deyişiyle 'ayıplı ürün' durumundadır. Kurulum sonrası 'ayar' gerektiren durumlar ayıplı ürün kapsamına girmez. Cihazların ana parçaları dışındaki; disket, CD, Zip sürücü, fare, klavye gibi ek ünitelerde ortaya çıkabilecek problemlerde cihazın komple değişimi yerine parçanın değişimi talep edilebilir. Satın alınan ürünün ayıplı olduğunun anlaşılması halinde; tüketici, teslim tarihten başlayarak 15 gün içinde bu ürünün değiştirilmesini, iadesini ya da ücretsiz tamirini isteyebilir.

  Bu tür tüm ürünlerin üzerinde var ise orijinal bandrollerin çıkarılmamış ve açılmamış olması zorunludur.

  - T.C. Sağlık Bakanlığı'nın hijyenik ürün yönetmeliğine göre ayıplı ürün olmadığı sürece hijyenik ürünlerin açıldıktan sonra iade veya değişim imkanı bulunmamaktadır. Tüm kozmetik ürünleri ve iç giyim ürünleri bu kapsamda değerlendirilir.

  Teslimattan Kaynaklanan Problemler

  Kargo Firması ile yapılan gönderilerde, taşıma sırasında paketin zarar görmesi durumunda zarar www.mobisu.com tarafından karşılanır.

  Zarar görmüş paket durumunda;

  - Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak, teslimatçı kargo firmasına 'teslimat tutanağı' tutturulmalıdır.

  - Eğer teslimatçı firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır.

  - Ürüne zarar vermeyecek şekilde kutuda, ambalajda olabilecek küçük eziklerden dolayı ürün iade edilmemelidir.

  - Paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı kargo firmasının görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

  - Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda www.mobisu.com'a bildirilmelidir. Talebiniz ve tutanak tarafımıza ulaştıktan sonra en kısa sürede yeni ürün ALICI'ya ulaştırılacaktır.

  Sipariş ve Ödeme

  www.mobisu.com sitesinde sipariş aşamalarını tamamlayarak verdiğiniz siparişleriniz ile ilgili detaylı bir bilgilendirme mail’i, üyelik bilgilerinizde kayıtlı e-posta adresinize gönderilecektir. Her siparişiniz için özel bir sipariş numarası belirlenecek, size iletilecek sipariş formunda yer alanan bu numarayı tüm işlemlerde kontrol etmeniz ve kullanmanız gerekecektir.

  Sistem tarafından otomatik olarak işlenen siparişler, depo ve kolileme aşamasından geçecek; siparişiniz yola çıktığında size bir bilgilendirme mail’i iletilecektir.

  Siparişiniz ile ilgili soru olursa, teyid için www.mobisu.com görevlisi tarafından telefonla aranacaksınız. Bu telefon görüşmesi siparişinizin doğruluğunu ve stok durumunu teyid etmek için gerçekleştirilecek olup, hiç bir zaman ödeme ile ilgili kişisel bilgileriniz sorulmayacaktır.

  Ödeme ve Fatura

  Banka havalesi ile verilen siparişler için banka havalesinin, yapılan onay telefon görüşmesi sonrasında en geç 3 iş günü içinde yapılması gerekmektedir. Havalesi zamanında yapılmayan siparişler iptal edilir.

  Kredi kartı ödemesiyle verilen siparişlerde, sipariş verdiğiniz anda kredi kartına sipariş tutarı kadar bloke banka tarafından koyulmaktadır. Kredi kartı bilgilerinizin detayı ile ilgili bilgileri şirket personelimizin de görme yetkisi ve imkanı yoktur.

  Tüm siparişler, www.mobisu.com tarafından yasaların gerektirdiği şekilde irsaliyeli fatura eşliğinde teslim edilir. Sitemizde belirtilen ve yapılan alışverişlerdeki tüm fiyatlar KDV dahil perakende TL olarak ifade edilmiştir.

  KDV oranları kitapta %8, dergide %1, müzik, video, sibermarket, sağlık, elektronik ürünleri ve oyuncak için %18, hobi ürünlerinde ise %26'dır. Her ürün ile ilgili KDV oranı detaylı ürün sayfasında, bir alışveriş ile ilgili KDV tutarı ise sipariş onay ekranında ayrıca belirtilmektedir.

  Dizgi ve sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından veya KDV hatalarından www.mobisu.com sorumlu tutulamaz.

  Sözleşme

  13.06.2003 tarih ve 25137 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 'Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' gereğince İnternet üzerinden gerçekleştirilen satışlar için sözleşme yapılması zorunluluğu vardır.

  www.mobisu.com dan yapılacak satış şartlarını düzenleyen sözleşme detayları aşağıda belirtildiği gibidir.

  Bu siteye kayıt olarak, alışveriş yapmaya başlamanızdan itibaren aşağıda yazılı tüm maddeleri anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. www.mobiu.com bu maddelerde önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu şartlardan herhangi birinin tarafınızdan ihlal edilmesi durumunda ihtar, uyarı ya da bilgi vermeye gerek kalmadan kullanımınızı kısıtlama ya da son verme hakkımız saklı tutulmaktadır. www.mobisu.com sitesini kullanırken tüm işlemlerinizden kişisel olarak sadece kendinizin sorumlu olduğunuzu ve eylemleriniz nedeniyle zarar görebilecek tüm kişi ve/veya kuruluşların zararlarını tazmin etmek zorunda kalacağınız hususunu önemle ihtar ederiz.

  1.1 - SATICI

  Ünvanı  : MOBİSU BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.

  (Bundan sonra www.mobisu.com olarak anılacaktır.)

  Adresi   : Perpa Tic. Merkezi B Blok 8.Kat 1213 Şişli 34388 İstanbul

  Email    : destek@mobisu.com

   

  1.2 - ALICI

  Adı/soyadı/Ünvanı :

  Adresi :

  Email :

   

  1.3 - KONU

  İş bu sözleşmenin konusu, www.mobisu.com internet sitesinde elektronik ortamda, gerekli bilgileri belirtilerek satışa sunulan ürünün ALICI'ya satışı ve tesliminin 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve bu hususta tarafların karşılıklı hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

   

  1.4 SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN(LER)

  Sözleşme konusu ürün(ler), ALICI'nın elektronik ortamda verdiği siparişe binanen kendisine yollanan onay mail’inde sipariş detayları ve teslim koşulları yer alan ürünlerdir.

  1.5 İş bu sözleşme XXXX tarihinde www.mobisu.com ile ALICI arasında aşağıda belirtilen hüküm ve şartlar çerçevesinde düzenlenmiştir.

  2. www.mobisu.com 18 yaşından küçük bireylere ürün satışı yapmamaktadır.

  3. www.mobisu.com sitesinden yapılacak alışverişlerde ALICI tarafından elektronik ortamdan girilecek sipariş formunu takiben, ALICı tarafından kredi kartı veya banka havalesi kullanılarak yapılan ödemeye karşılık www.mobisu.com tarafından stokta bulunan ürünler hazırlanacak ve kargo firmasına teslim edilecektir.

  Satış koşulları detayı için bakınız: Sipariş ve Ödeme

  4. Sözleşme konusu ürünün teslimatı için, bedelinin ALICI'nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, www.mobisu.com ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

  5. Ürünün tesliminden sonra ALICI'ya ait kredi kartının ALICI'nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini www.mobisu.com’a ödememesi halinde, ALICI'ya teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde geri gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI'ya aittir.

  6. www.mobisu.com sözleşme konusu ürün(leri) sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları  ile teslim edilmesinden sorumludur. Tüm ürünler ilgili vergiler dahil TL olarak fiyatlandırılır, faturalanır ve ödemesi alınır.

  7. ALICI, sözleşme konusu ürürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 7 gün içinde cayma hakkına sahiptir.

  Ürün/ürünleri almaktan vazgeçilmesi durumunda ürünlerin ambalajını bozmadan, kullanmadan, tahrip etmeden,  ürünün tekrar satılabilirliğini bozmadan, teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde neden belirterek iade edilmesi olanağı vardır.

  Bu konudaki tüm detaylar için bakınız:İade ve Değişim.

  Cayma hakkının kullanılması için 7 günlük süre içinde destek@mobisu.com e-posta adresine yazılı bildirimde bulunulması, neden gösterilmesi ve ürünün sözleşme hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI'ya teslim edilen ürünün www.mobisu.com.tr adresine gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur.

  Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde, yukarıdaki koşulların sağlandığının teyidi ile ürün bedeli ALICI'nın yapmış olduğu ödeme şekli ile ALICI'ya  iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. Cayma hakkı nedeni ile  iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanır.

  8. Garantisi olan veya olmayan ürünlerden, üretimden kaynaklanan bir şekilde orijinal paketinden çıktığından itibaren arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için www.mobisu.com'a gönderilebilir. Bu takdirde iki yönlü kargo giderleri www.mobisu.com tarafından karşılanacaktır.

  9. Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler

  Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar,  hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen veya geçme ihtimali olan ürünler ve tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. 

  Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bandrol veya diğer etiket korumalarının hiç bir surette bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

  - Her türlü yazılım ve programlar

  - DVD, VCD, CD ve kasetler

  - Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)

  - Her türlü kozmetik ürünleri

  - Her türlü iç giyim ürünleri

  - Her türlü yüksek sayıda küçük parçadan oluşan tamir, inşa, yap-boz, maket setleri

  10. İş bu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar İstanbul Tüketici Hakem Heyetleri ile İstanbul Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

  11. Siparişlerin ALICI'ya zamanında ulaşmaması durumunda destek@mobisu.com adresine mail gönderilebilir veya acil durumlarda  (212) 222 66 01 no’lu telefondan arama yapılabilir.  

  12. Kişisel bilgilerin gizliliği ve güvenliği en önemli taahhütlerimizden biri olup, bu konudaki detaylar için bakınız Gizlilik ve Güvenlik

  13. Sözleşmenin imzalandığı tarihte var olmayan ve ön görülmeyen, tarafların kontrolleri dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkansızlaştıran haller, hava muhalefeti veya ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü durumlar, mücbir sebep (doğal afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümleri, el koyma veya grev, lokavt, üretim ve iletişim tesislerinde önemli mahiyette arıza...) olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirecektir. Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmayacaktır. İşbu mücbir sebep hali 10 (on) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak fesih hakkı doğacaktır

  14. www.mobisu.com'dan alışveriş yapan tüm kişiler yukarıdaki tüm maddeleri okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır.

  İşbu sözleşme 14 (ondört) maddeden oluşmuştur.

  Siparişlere Bakış
  Hasap Bilgilerini Güncelleme
  Mesafeli Satışlar Yönetmeliği

   

  BİRİNCİ BÖLÜM

  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

  Amaç

  MADDE 1 − (1) Bu Yönetmeliğin amacı; mesafeli sözleşmelere ilişkin uygulama usul ve esaslarını belirlemektir. 

  Kapsam

  MADDE 2 − (1) Bu Yönetmelik; yazılı, görsel ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan, malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi ya da ifası kararlaştırılan sözleşmelere uygulanır.

  (2) Bu Yönetmelik hükümleri;

  a) Bankacılık ve sigortacılık ile ilgili,

  b) Otomatik makineler aracılığıyla yapılan satışlar ile ilgili,

  c) Halka açık telefon kullanımı suretiyle telekomünikasyon hizmeti verenlerle akdedilen,

  ç) Taşınmaz satış, kiralama ve taşınmaza ilişkin diğer haklarla ilgili,

  d) Artırma veya eksiltme yoluyla akdedilen,

  sözleşmelere uygulanmaz.

  (3) 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci maddeler ile 9 uncu maddenin birinci fıkrası;

  a) Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin,

  b) Seyahat, konaklama, lokantacılık, eğlence sektörü gibi alanlarda hizmet veren sağlayıcılarla kurulan ve sağlayıcının belirli bir tarihte veya zaman dilimi içinde sözleşme konusu hizmet edimini sunma yükümlülüğü altına girdiği,

  sözleşmelere uygulanmaz.

  Dayanak

  MADDE 3 − (1) Bu Yönetmelik, 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 9/A ve 31 inci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Tanımlar

  MADDE 4 − (1) Bu Yönetmelikte geçen;

  a) Bakan: Sanayi ve Ticaret Bakanını,

  b) Bakanlık: Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,

  c) Hizmet: Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan mal sağlama dışındaki her türlü faaliyeti,

  ç) Kredi veren: İlgili mevzuat gereği tüketicilere nakit kredi vermeye yetkili olan banka, özel finans kuruluşu ve finansman şirketlerini,

  d) Mal: Alışverişe konu olan taşınır eşyayı ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları,

  e) Mesafeli sözleşme: Yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi ya da ifası kararlaştırılan sözleşmeleri,

  f) Sağlayıcı: Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri,

  g) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri,

  ğ) Sürekli veri taşıyıcısı: Tüketicinin, kendisine kişisel olarak gönderilen bilgiyi, bu bilginin amacına uygun olarak makul bir süre incelemesine elverecek şekilde kaydedilmesini sağlayan ve kaydedilen bilgiye aynen ulaşılmasına imkân veren her türlü araç veya ortamı,

  h) Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi,

  ı) Uzaktan iletişim aracı: Mektup, katalog, telefon, faks, radyo, televizyon, elektronik posta mesajı, internet gibi fiziksel olarak karşı karşıya gelinmeksizin sözleşme kurulmasına imkân veren her türlü araç veya ortamı,

  ifade eder.

   

  İKİNCİ BÖLÜM

  Mesafeli Sözleşmelere İlişkin Genel Düzenlemeler

  Ön bilgiler ve bilgilendirme formu

  MADDE 5 − (1) Tüketici, mesafeli sözleşmenin kurulmasından önce aşağıdaki bilgilerin tamamını içerecek şekilde açık, anlaşılır ve kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun bir şekilde satıcı veya sağlayıcı tarafından bilgilendirilir.

  a) Satıcı veya sağlayıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri.

  b) Sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri.

  c) Tüm vergiler dâhil olmak üzere mal veya hizmetin Türk Lirası olarak satış fiyatı.

  ç) Varsa teslim masrafları.

  d) Ödeme ve teslim veya ifa ile ilgili bilgiler.

  e) Cayma hakkının kullanılmasının şartları ve bu hakkın nasıl kullanılacağı.

  f) Uzaktan iletişim aracının kullanım bedelinin olağan ücret tarifesi üzerinden hesaplanmadığı durumlarda, bu iletişim aracının kullanılması nedeniyle tüketicilere yüklenen ilave maliyeti.

  g) Mal veya hizmete ilişkin fiyat dâhil taahhütlerin geçerlik süresi.

  ğ) Sözleşme konusunu, sürekli veya dönemsel olarak ifa edilen bir mal veya hizmet ediminin oluşturduğu hâllerde söz konusu sözleşmenin asgari süresi.

  h) Belirsiz süreli veya süresi bir yıldan fazla olan borç ilişkilerinin feshedilme şartları.

  ı) Tüketicilerin şikâyet ve itirazları konusunda başvuruların, Bakanlıkça her yıl Aralık ayında belirlenen parasal sınırlar dâhilinde tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya ikametgâhının bulunduğu yerdeki tüketici sorunları hakem heyetine veya tüketici mahkemesine yapılabileceğine ilişkin bilgi.

    (2) Satıcı veya sağlayıcı, mallar için sözleşme konusu mal tüketiciye ulaşmadan, hizmetler için de sözleşmenin ifasından önce makul bir sürede, birinci fıkrada yer alan bilgilerin tamamını içeren bilgilendirme formunu yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısı vasıtasıyla tüketiciye ulaştırmak zorundadır. Telefon gibi sözlü uzaktan iletişim araçlarının kullanıldığı durumlarda, satıcı birinci fıkrada yer alan bilgilerin tamamını içeren bilgilendirme formunu en geç mal teslimi sırasında tüketiciye teslim etmek zorundadır.

  (3) Birinci fıkrada belirtilen bilgilerin, kullanılan uzaktan iletişim araçlarına uygun olarak ve iyiniyet ilkeleri çerçevesinde ergin olmayanlar ile ayırtım gücünden yoksun veya kısıtlı erginleri koruyacak şekilde ticari amaçlarla verildiğinin belirtilmesi zorunludur.

  (4) Telefon gibi sözlü uzaktan iletişim araçlarının kullanılması durumunda, ayrıca her görüşmenin başında satıcı veya sağlayıcının kimliğinin ve görüşmenin ticari amacının tüketiciye açık bir şekilde bildirmesi zorunludur.

  Ön bilgilerin teyidi

  MADDE 6 − (1) Tüketici, 5 inci maddede belirtilen ön bilgileri edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme akdedilemez. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde teyit işlemi, yine elektronik ortamda yapılır.

  Cayma hakkı

  MADDE 7 − (1) Mesafeli sözleşmelerde tüketici, yedi gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmesi yeterlidir.

  (2) Cayma hakkı süresi, malın teslimine ilişkin sözleşmelerde, tüketicinin malı teslim aldığı günden itibaren, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar.

  (3) Satıcı veya sağlayıcının 5 inci ve 6 ncı maddelerde belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmemesi hâlinde, cayma hakkı süresi üç aydır. Bu süre, malın teslimine ilişkin sözleşmelerde, tüketicinin malı teslim aldığı günden itibaren, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren işlemeye başlar. Ancak 5 inci ve 6 ncı maddelerde belirtilen yükümlülüklerin, üç aylık süre içerisinde yerine getirilmesi hâlinde, birinci fıkrada belirtilen yedi günlük cayma hakkı süresi, söz konusu yükümlülüklerin yerine getirildiği günden itibaren işlemeye başlar. Cayma hakkının kullanıldığına dair irade beyanının bu süre içinde yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmesi yeterlidir.

  (4) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça tüketici, aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz.

  a) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmeleri.

  b) Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen mallara ilişkin sözleşmeler.

  c) Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

  ç) Tüketici tarafından ambalajının açılmış olması şartıyla, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

  d) Gazete, dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

  e) Bahis ve piyangoya ilişkin hizmetlerin ifasına ilişkin sözleşmeler.

  f) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler.

  (5) Tüketiciye, borcunun tamamen veya kısmen ifası için, satıcı veya sağlayıcı veya onunla işbirliği içinde olan bir üçüncü kişi tarafından kredi verildiği mesafeli sözleşmelerde, tüketicinin bu maddedeki hükümler dâhilinde cayma hakkını kullanması durumunda kredi sözleşmesi de herhangi bir tazminat veya cezai şart ödeme yükümlülüğü söz konusu olmaksızın sona erer. Ancak bunun için cayma bildiriminin kredi verene de yazılı olarak iletilmesi gerekir. Tarafların karşılıklı iade yükümlülükleri saklıdır.

  Cayma hakkının kullanılmasının sonuçları

  MADDE 8 − (1) Tüketicinin cayma hakkını kullanması hâlinde satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür.

  (2) Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa satıcıya malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir. Malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalar değer azalması sayılmaz.

  Sözleşmenin ifası

  MADDE 9 − (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, satıcı veya sağlayıcı, tüketici tarafından kendisine siparişin iletildiği günden itibaren en geç otuz gün içinde sipariş konusunu ifa eder. Bu süre tüketiciye daha önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla en fazla on gün uzatılabilir.

  (2) Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı hâllerde tüketicinin bu durumdan haberdar edilmesi ve ödemiş olduğu toplam bedelin ve onu borç altına sokan her türlü belgenin en geç on gün içinde kendisine iade edilmesi gerekir. Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez.

  (3) Satıcı veya sağlayıcı, aşağıdaki şartları sağlaması hâlinde tüketiciye eşit kalite ve fiyatta başka bir mal veya hizmet tedarik edebilir. 

  a) Sözleşmede kararlaştırılmış olması.

  b) Haklı bir nedenle sözleşme konusu mal veya hizmetin tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması.

  c) Tüketicileri açık ve anlaşılabilir bir şekilde bilgilendirerek onaylarını alması.

  Sipariş edilmeyen mal ve hizmetler

  MADDE 10 − (1) Sipariş edilmeyen malın teslimi veya hizmetin sunulması durumunda; mal veya hizmetin kullanılması veya tüketilmesi hariç olmak üzere satıcı veya sağlayıcı tüketiciye karşı herhangi bir hak ileri süremez. Bu hâllerde tüketicinin sessiz kalması, sözleşmenin kurulmasına yönelik bir kabul beyanı olarak yorumlanamaz ve tüketicinin malı geri göndermek veya muhafaza etmek gibi bir yükümlülüğü yoktur.

  Kartla ödeme

  MADDE 11 − (1) Mesafeli sözleşmelerde ödemenin kredi kartı, banka kartı veya benzeri bir ödeme kartı ile harcama belgesi düzenlenmeksizin yapıldığı durumlarda, kartın bir başkası tarafından hukuka aykırı şekilde kullanılması hâlinde; 23/2/2006 tarihli 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılır.

  Bilgilerin saklanması ve ispat yükümlülüğü

  MADDE 12 − (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin bilgilendirilmesine ve cayma hakkını kullanabilmesine ilişkin sistemi kurmak ve yazılı, sesli veya elektronik ortamdaki bu bilgileri üç yıl boyunca saklamakla yükümlüdür.

  (2) Satıcı veya sağlayıcı elektronik ortamda tüketiciye teslim edilen gayri maddi malların veya sunulan hizmetlerin teslimatının ayıpsız olarak yapıldığını ispatla yükümlüdür.

   

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Çeşitli ve Son Hükümler

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

  MADDE 13 − (1) 13/6/2003 tarihli ve 25137 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

  Yürürlük

  MADDE 14 − (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme

  MADDE 15 − (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.

   

  Mobisu
  Perpa Ticaret Merkezi B Blok 8. Kat 1213 Şişli
  34388 İstanbul/Türkiye
  Tel:+90 212 222 66 01 (pbx)
  Fax:+90 212 222 66 01
  © 2013 Mobisu. Tüm Hakları Saklıdır